Okul Temelli Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kampanyası'nın ilk uygulaması 14-18 Aralık 2015 tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleştirilmiştir.


Trabzon Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası
 
14-18 Aralık 2015
 
BASIN BÜLTENİ
 
Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenecek yerel toplumsal seferberlik kampanyalarının ilki 14-18 Aralık 2015 tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirilmiştir.
 
Kampnaya kapsamında ilk olarak, 8 Aralık 2015 tarihinde, okullarda kampanya etkinliklerini yürütecek olan öğretmenlerle hazırlık toplantısı yapılmış;  öğretmenlerin etkinlikleri sınıfta nasıl uygulayabileceğine ilişkin karşılıklı etkileşime dayalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
 
Yol-İş Sendikası Ortaokulu, kampanya çalışmalarına 26 öğretmenin 630 öğrenciyle gerçekleştirdiği etkinliklerle katılmıştır. Bu öğrencilerin 60’ı Yol-İş Sendikası Anasınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğrenciler hafta boyunca “Mesleğin Cinsiyeti Olur Mu?”, “Yeniden Çizmeye Var Mısın?” (şemsiye ve tuval boyama çalışmaları), “Öncü Öğrenciler”, “Toplum Öncüleri”, “Dilimizin Cinsiyeti Var Mı?” ile çeşitli video sunum etkinlikleri gerçekleştirmiştir. Yol-İş Sendikası Ortaokulu’nda özel eğitim öğrencileriyle de Yılan-Merdiven oyunu etkinliği gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu etkinlikleri sergilemek üzere bir ETCEP Köşesi oluşturulmuştur. 
 
Hasan Ali Yücel İlkokulu’ndan 5 öğretmen 137 öğrenciyle birlikte “Yılan-Merdiven Oyunu” ile “Örümcek Ağı” etkinliklerini gerçekleştirmiştir. Hasan Ali Yücel İlkokulu’nda ayrıca 15 Aralık 2015 tarihinde Yol-İş Sendikası Ortaokulu velilerinin de katılımıyla bir veli bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.
 
Kampanya kapsamında Cudibey Ortaokulu’nda 5 öğretmen ve 136 öğrencinin katılımıyla “Dilimizin Cinsiyeti Var Mı?”, “Öncü Öğrenciler”, toplumsal cinsiyet eşitliği temalı karton çanta yapımı, şemsiye boyama ve tuval boyama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Cudibey Ortaokulu, ayrıca, 16 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen veli bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yapmıştır.
 
Trabzon Fen Lisesi’nde ise “Öncü Öğrenciler”, “Yeniden Çizmeye Var mısın?”, “Toplum Öncüleri /Rol Modeller”, yaratıcı drama çalışmaları şiir yarışması, kız-erkek karma voleybol turnuvası, video sunum (kurabiye yapımı) etkinlikleri 5 öğretmen ve yaklaşık 350 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. 
 
Kampanya kapsamında, ayrıca, 17 Aralık 2015 tarihinde sivil toplum kuruluşlarıyla proje etkinliklerinin sürdürülebilirliğine ilişkin bir değerlendirme çalışması yapılmıştır.
 
Öğrencilerin hafta boyunca yaptığı etkinliklerden kesitler sunan bir serginin de yapıldığı Kampanya kapanış toplantısı 18 Aralık 2015 tarihinde saat 14:00’te Hamamizade Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 
Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriği sadece British Council liderliğindeki konsorsiyumun sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve/veya Millî Eğitim Bakanlığı'nın görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.
  ETCEP OFİS
M.E.B. Beşevler Kampüsü
F Blok 1.Kat
Yenimahalle - Ankara
+90 (312) 212 80 88
+90 (312) 212 50 59
etcep@meb.gov.tr