YTSK etkinlikleri 10 ildeki pilot okullarda 500’e yakın gönüllü öğretmenin desteği vee 12 binden fazla öğrencinin katılımı ile tamamlandı!

ETCEP kapsamında 10 pilot ilde gerçekleştirilen "Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyaları" ile eğitim sisteminde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının öğrenciler, ebeveynler, eğitim-öğretim personeli ile idari personel tarafından benimsenmesi amaçlandı. Aralık 2015 – Haziran 2016 tarihleri arasında 10 il ve pilot okullardada gerçekleştirilen etkinlikler 500’e yakın gönüllü öğretmen 12 binden fazla öğrencinin aktif katılımı ile tamamlandı.

Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyalarının ilki 14-18 Aralık 2015 tarihlerinde Trabzon’da yürütüldü. 4 pilot ilde görev yapan toplam 41 öğretmen ve 1253 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerde okul etkinliklerinin yanı sıra, pilot okul velilerinin katılımıyla bir veli bilgilendirme toplantısı ve sivil toplum kuruluşlarıyla proje etkinliklerinin sürdürülebilirliğine ilişkin bir değerlendirme çalışması gerçekleştirildi.


İkinci Kampanya 15 – 19 Şubat 2016 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Toplam 59 öğretmen ve 2380 öğrencinin katılımıyla yürütülen okul etkinliklerinde öğrenciler hafta boyunca toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin algılarını ifade ettikleri çizim çalışmaları, yaratıcı drama etkinlikleri, video sunumlar, öykü oyunlaştırma, ünlü rol modellerin yaşam öyküleri gibi farklı etkinlikler gerçekleştirdiler. Kampanya haftasında, ayrıca, Prof. Dr. Yankı Yazgan “Evde, Okulda, Hayatta Toplumsal Cinsiyet” konulu bir seminer verdi.


Trabzon’dan başlayıp, İzmir’le devam eden Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası’na pilot illerden Şanlıurfa ile devam edildi. Şanlıurfa’da 14-17 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulama çerçevesinde, 3 pilot okuldaki 1100 öğrenci ve 34 gönüllü öğretmenin toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması ve bilinçlendirilmesi hedeflendi. Kampanya sırasında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle, toplumda kadın ve erkeklerin maruz kaldığı eşitsizliklere dikkat çekildi; 3 pilot okulun öğrencilerinin ebeveynlerine de seminer verildi.


Şanlıurfa’nın ardından bir diğer Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası da 4-8 Nisan 2016 tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirildi. Yaklaşık 100’ü anaokulu öğrencisi olmak üzere 1000’den fazla öğrencinin okul temelli etkinlikler üzerinden toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilmesi hedeflendi. Ayrıca Sivas’taki pilot okullarda eğitim veren 64 gönüllü öğretmene de kampanya öncesi toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda seminer verildi ve yaratıcı drama çalışmaları gerçekleştirildi.


Sivas’ın hemen ardından 18-22 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Erzurum Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası ise her eğitim seviyesinden bine yakın öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Ayrıca Erzurum’daki pilot okullarda eğitim veren 33 gönüllü öğretmene de kampanya öncesi toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hazırlık semineri verildi ve yaratıcı drama çalışmaları gerçekleştirildi. 


2-6 Mayıs 2016 tarihleri arasında Batman’da gerçekleştirilen Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası ise  Kozluk Kız Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan 120 öğrenci ve 6 öğretmen; Kültür İlkokulu’ndan 75 öğrenci ve 3 öğretmen; Batman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 90 öğrenci ve 4 öğretmen ile Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi’nden 110 öğrenci ve 6 öğretmen olmak üzere toplam 4 pilot okuldan toplam 20 gönüllü öğretmen ve 400 öğrencinin aktif katılımı ile gerçekleştirildi. Projede yer alan gönüllü öğretmenlerin katılımıyla, “Örümcek ağı”, “Yılan merdiven” gibi eğlenceli oyunların yanı sıra, video sunumlar ve “Kariyerperest” gibi eğitici etkinliklere katılan öğrencilerin, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalıklarının arttırılması hedeflendi.


9-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilen Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyası da 40 gönüllü öğretmen ve 1000 öğrencinin katılımıyla yürütüldü. Pilot okul öğrencileri “Okul Temelli Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kampanya Kılavuzu”nda önerilen etkinliklerin yanı sıra, öğretmenlerinin de teşvikiyle drama çalışmaları, skeçler ve atölye çalışmalarıyla, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda algılarını geliştirmeye yönelik etkinlikler de gerçekleştirdi. Öğrenciler, rol modellere ilişkin sınıf içi yaptıkları etkinliklerin haricinde, her sınıfta öğrenci çalışmalarına yer verilen ETCEP panoları da oluşturdu. 23 Nisan Ortaokulu'nda müzik öğretmeninin sözlerini yazıp, bestelediği ETCEP şarkısını koro halinde söyleyen öğrenciler, projeye renk kattı. Etkinliklerin gerçekleştirildiği okullarda öğrenim gören öğrencilerin anne ve babalarına yönelik de proje kapsamında seminer verildi.


Kampanya, 23-27 Mayıs 2016 haftasına ise Mardin ve Malatya’da aynı anda yürütüldü.
 
Mardin’deki Kampanya etkinliklerine 3 pilot okuldan 700’e yakın öğrenci ile 28 gönüllü öğretmen katıldı. Gönüllü öğretmenlerin yönlendirmesiyle, öğrenciler, “Mesleğin Cinsiyeti Olur Mu”, “Yılan-Merdiven”, “Fikir Otobüsleri”, “Çocuklar Ne Yapmayı Sever?” ve “Örümcek Ağı” gibi projenin ana teması ile ilgili düşünmeye sevk eden genel etkinliklerin haricinde, öğretmenlerinin de teşvikiyle drama ve atölye çalışmalarıyla, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda algılarını geliştirmeye yönelik etkinlikler gerçekleştirdi. Kız çocukları ve erkek çocuklarının katıldığı karma takımlardan oluşan futbol karşılaşması yapıldı. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalını, Pamuk Prens ve 7 Cüceler olarak değiştiren küçük öğrenciler, toplumsal cinsiyet eşitliğine yeni bir bakış açısı kazandırdı.  Proje kapsamında sınıfa çağırılan meslek sahibi veliler, öğrencilere mesleklerin cinsiyeti olmadığı konusunda rol modeli oldu.
 

Malatya’da gerçekleştirilen etkinlikler ise 4 pilot okuldan 1828 öğrenci ve 78 gönüllü öğretmenin katılımıyla yürütüldü. Yapılan etkinliklerde, öğrencilerin kafasındaki “kadın işi” ve “erkek işi” gibi kalıp yargıların kırılmasına, dile yerleşmiş ve sıklıkla kullanılan kelime ve özdeyişlere dikkat çekmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirildi. Toplumda rol model olmuş başarılı kişiler cinsiyet eşitliği bağlamında ele alınarak öğrencilerle fikir alış verişleri yapıldı. Çocukların geleceklerini etkileyen meslek seçimlerinde, onlara yön göstermeyi amaçlayan etkinliklerin yanı sıra ebeveynleriyle de bir araya gelinerek “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramı günlük hayattan örneklerle anlatıldı.
 

Eğitim sisteminin tüm bileşenlerine toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını yerleştirmek amacıyla yürütülen Yerel Toplumsal Seferberlik Kampanyalarının sonuncusu Karaman'da gerçekleştirildi. 30 Mayıs – 3 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliklere 4 pilot okuldan 2 bine yakın öğrenci ve 70 gönüllü öğretmen katıldı. Piri Reis İlkokulu'ndaki öğretmenlerin ETCEP konulu âşık atışması ilgi çekerken, öğrenciler kukla gösterisi ile eşit toplum ve eşit eğitim konusunda farkındalıklarının artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Ayrıca Temizel-Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler ETCEP konulu afiş yarışması düzenledi ve her sınıf ETCEP konulu bir slogan hazırladı. Her okulda ETCEP panoları oluşturuldu, dile yerleşen kalıp yargıların kırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirildi.
 

Karaman'da, bir hafta süren etkinliklerin de tamamlanmasıyla birlikte 10 pilot ilde, pilot okullarda, 12 binden fazla öğrenci toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması için gerçekleştirilen faaliyetlere katılmış oldu.

 
Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Bu web sitesinin içeriği sadece British Council liderliğindeki konsorsiyumun sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği ve/veya Millî Eğitim Bakanlığı'nın görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.
  ETCEP OFİS
M.E.B. Beşevler Kampüsü
F Blok 1.Kat
Yenimahalle - Ankara
+90 (312) 212 80 88
+90 (312) 212 50 59
etcep@meb.gov.tr